Komunikācija ir būtiska ģimenes dzīves sastāvdaļa. Tomēr, ne vienmēr tā norit brīvi. Tu vari būt saprotošs un līdzjūtīgs, tomēr ir svarīgi nepakļauties pasīvi agresīvu radinieku manipulācijām. Pasīvi agresīvais personības tips atklāj personu, kas nevēlas konstruktīvi rīkoties dažādu negatīvu emociju izraisītās situācijās. Tā vietā šāds cilvēks sūdzēsies, un mēģinās sevi raksturot kā nenovērtētu. Protams, tas nav veselīgs veids, kā komunicēt, un tev būs jāizdomā dažas labas stratēģijas, kā novērst to, ka tevi ierauj pasīvās agresijas virpulī.
Pasīvi agresīvas uzvedības identificēšana
Novēro savus radiniekus
Skaties, vai tu vari identificēt pasīvi agresīvu uzvedību savos radiniekos. Esi uzmanīgs, un atceries, ka ik pa laikam katram no mums var gadīties pasīvās agresijas mirkļi, ko izraisa stress, nogurums vai bailes. Šāda uzvedība kļūst problemātiska, ja persona to konstanti izmanto, lai komunicētu un attiektos pret citiem. Dažas no šādas uzvedības pazīmēm:
- Par ko radinieks runā? Sūdzēšanās ir tipiska pasīvi agresīvas uzvedības pazīme. Piemēram, ierastas ir sūdzības par to, ka cilvēks ir nenovērtēts, kā arī par dažādām savām neveiksmēm.
- Kā radinieks rīkojas? No vienas puses, radinieks it kā piekrīt tev, bet tad tu uzzini, ka viņš/-a nav klausījis tavam padomam un rīkojies pilnīgi pretēji.
- Kāda ir radinieka attieksme pret jaunu informāciju vai izvēlēm, ko tu esi izdarījis savā dzīvē? Pasīvi agresīvas uzvedības pazīmes ir neieinteresētība, vai pat ignorēšana, kritizēšana vai jokošana un sarkastiskas piezīmes. Šāds cilvēks nepieņems cita veiksmi.
- Vai tavs radinieks spēj izteikt uzslavas? Nespēja izteikt uzslavas vai atzīt labi padarītu darbu ir aizvainojuma pazīme – galvenais iemesls pasīvi agresīvai uzvedībai.
- Vai esi ievērojis, ka radinieks izsaka negatīvas piezīmes, bet vēlāk izliekas, ka neko tādu nav teicis? Vai pat vaino tevi, ka esi nepareizi viņu sapratis?
- Vai tavam radiniekam ir daudz pretargumentu gandrīz vienmēr, kad tu kaut ko saki vai piedāvā? Piemēram, radinieks izsaka tādas frāzes kā „nē, nē, nē, šis nav īstais gadījums”, „manā pieredzē tas nekad nenotiek”, „manos laikos…”.
- Vai tavs radinieks visu laiku saka, ka visi pārējie ir veiksmīgi, bet viņš – neveiksmīgs?
Ko tavs radinieks dara, kas liek tev just, ka viņš/-a izturas pasīvi agresīvi pret tevi? Vairums gadījumu tas nav izteikti, taču, jo biežāk šāda uzvedība tiek izmantota, jo dabiskāka tā liksies viņam/-ai, un kaitinošāka apkārtējiem. Nosaki, kas tieši tevi uztrauc viņu uzvedībā.
Novērtē, kādi ir tava radinieka uzvedības motīvi. Tu vari zināt un vari arī nezināt, kāds ir galvenais iemesls pasīvi agresīvajai uzvedībai, bet tu visticamāk varēsi vismaz daļēji izprast, kas ir nomācis tavu radinieku, ieklausoties viņa/-s teiktajā.
- Kāpēc cilvēks tā rīkojas? Varbūt tava tante jaunībā ļoti gribēja kļūt par balerīnu, bet bija pārāk nabadzīga, vai arī pārāk agri apprecējās, lai piepildītu savu sapni, un tagad redz, ka mazbērni gūst labus panākumus baletā? Varbūt onkulis gribēja būt kosmonauts, taču nespēja saņemties kārtīgi mācīties, un tagad brāļa dēls tiek pieņemts NASA. Tie, protams, nav attaisnojumi, tas tikai palīdzēs tev izprast iemeslus pasīvi agresīvai uzvedībai.
- Vai tev šķiet, ka ir kāds izprotams iemesls tam, ka radinieks nepieņem kaut ko, kas tev ir svarīgs? Dažos gadījumos pasīvi agresīva persona mēģina aizsargāt citus no iespējamās negatīvās pieredzes. Tas nozīmē, ka radinieks cenšas rūpēties par tevi.
- Dažos gadījumos pasīvi agresīvais radinieks cenšas iegūt kontroli pār tevi, pār situāciju, visu ģimeni u.c. Šāda persona var izjust, ka viņa/-s vieta ģimenē ir apdraudēta, un, uzvedoties pasīvi agresīvi, vēlas iegūt kontroli pār pārējiem.
- Vēl viens iespējamais iemesls šādai uzvedībai ir skaudība. Redzot, ka kāds sasniedz panākumus, var likt radiniekam justies slikti par to, ka tas nav izdevies viņam/-ai. Šādā gadījumā pasīvi agresīvas uzvedības iemesls būs aizvainojums, rūgtums un spīts.
Ievēro, ka būtisks pasīvi agresīvas uzvedības motīvs ir uzbrukšana tev, un tevis noniecināšana, tomēr sarkasms, joki un viszinošas replikas tiks izmantotas, sakot, ka tās nebija domātas aizvainojošas, lai gan aizvainošana bija galvenais mērķis.
Stratēģiju pielietošana cīņā ar pasīvi agresīvu uzvedību
- Neļauj sev kļūt par daļu no šīs spēles. Svarīgākā lieta, cīnoties ar pasīvi agresīvu radinieku, ir iemācīties neņemt pie sirds tā izteikumus. Domā labas domas, pirms tev nepieciešams kontaktēties ar šo radinieku – tas palīdzēs tev nomierināties. Pasaki sev kaut ko tādu kā: „Vecmāmiņa atkal uzvedas pasīvi agresīvi. Es viņu ļoti mīlu, bet es viņai vairs neļaušu ar mani manipulēt. Viņa ir sarūgtināta par …, taču tas neietekmēs to, ko esmu izlēmis paveikt.”
- Galvenais – esi mierīgs. Ir viegli apvainoties un sadusmoties, taču tas tikai liks tev izteikt neapdomātus, emocionālus izteikumus. Būšana mierīgam mazinās pasīvi agresīvā cilvēka drosmi.
- Stājies pretī radiniekam pieklājīgi un atklāti. Tiklīdz tu secināsi, ka pasīvi agresīva uzvedība ir radinieka komunicēšanas veids ar tevi, un tas ir uztraucoši, reaģē uz to. Pagaidi, kad tiks izteikta kāda replika. Tad, mierīgi un draudzīgi pajautā „kāpēc tu tā saki, vai kāpēc tu tā dari?” Ja radinieks izliekas, ka neko nav izdarījis/-usi, pasaki „tu tikko pateici vai izdarīji (atkārto to, ko viņš/-a pateica vai izdarīja). Vai tev nepatīk manas idejas (vai mans stāsts tevi uztrauc)?” Dalies ar savām sajūtām. Pasaki, ka viņa/-as izteikumi tevi uztrauc vai sāpina. Tu liksi noprast, ka radinieka uzvedība tev nav vienaldzīga, un viņam/-ai būs jāpaskaidro sava rīcība. Bieži tas ir pietiekami, lai ierosinātu atklātu paskaidrojumu vai atvainošanos. Atbildi uz to ar „esmu pateicīgs, ka tu man to pateici” vai līdzīgi. Šī situācija ir izraisījusi lielu spriedzi, tāpēc novērtē mazos soļus, ko radinieks ir spēris, lai labotos.
- Neļauj radiniekam tevi atraidīt. Ja radinieks uzskata, ka tu vienkārši esi pārāk jūtīgs, nepadodies – šāds atteikums ir mēģinājums tevi aizvainot, nevis realitāte. Pasaki radiniekam, ka tu patiešām esi ieinteresēts viņa/-s viedoklī, pat ja viņš/-a tev nepiekrīt, un, ka tu gribi, lai tavs radinieks justos komfortabli, daloties ar savām domām. Tas visticamāk viņu pārsteigs. Daudzi pasīvi agresīvie cilvēki tā rīkojas, jo tiem trūkst pašpārliecinātības un tie nespēj pieņemt domstarpības. Ja tu parādīsi radiniekam, ka viņa/-s viedoklim ir nozīme, viņš/-a varbūt mazinās savu negatīvo attieksmi un iemācīsies komunicēt ar tevi mierīgā veidā.
- Vienmēr pievērs uzmanību faktiem. Ja nepieciešams, pieraksti izteikumus blociņā, kopā ar datumiem un kontekstu. Ja radinieks cenšas manipulēt ar faktiem, noliedz teiktās vai darītās lietas, vienkārši izklāsti visu, ko zini un esi pierakstījis.
- Ja nepieciešams, iemācies būt neatlaidīgāks.
Pārstāj paļauties uz šo radinieku, ja tev ir nepieciešams, lai viņš/-a tev kaut kā palīdz. Ja tu esi nokļuvis situācijā, kur radinieks ir apsolījis tev kaut ko, uztver to kā tukšus vārdus. Negaidi brīnumu – saņemies un, iespējams, atrodi citus, vairāk uzticamus cilvēkus, kas varētu tev palīdzēt.