Nikotīns ir viena no kaitīgākajām un plašāk pieejamajām legālajām narkotikām pasaulē. Tas ir atkarību izraisošs un kaitīgs gan smēķētājiem, gan cilvēkiem, kas pasīvi pakļauti dūmu iedarbībai, it īpaši bērniem. Ja vēlaties atmest smēķēšanu, bet nezināt, ar ko sākt, izveidojiet strukturētu plānu. Saprotiet, kāpēc vēlaties izstāties, sagatavoties panākumiem un īstenot savu plānu ar citu vai zāļu terapijas palīdzību. Atmest smēķēšanu ir grūti, bet tas nav neiespējami.

Pārdomājiet, vai vēlaties atmest smēķēšanu. Nikotīns ir neticami atkarību izraisošs, un, lai pārtrauktu tā lietošanu, būs vajadzīga apņēmība. Pajautājiet sev, vai dzīve bez smēķēšanas ir pievilcīgāka nekā dzīves turpināšana smēķētāja statusā.

  • Ja atbilde ir “jā”, esiet ar skaidru iemeslu smēķēšanas atmešanai. Šādā veidā, kad atturēšanās kļūst grūta, jūs varat būt skaidrs par savu pārliecinošo iemeslu, lai izstātos.
  • Apdomājiet, kā smēķēšana ietekmē šīs jūsu dzīves jomas: jūsu veselību, izskatu, dzīvesveidu un jūsu mīļotos. Pajautājiet sev, vai šīs jomas gūs ieguvumus no jūsu aiziešanas.
Nesmēķētāja un smēķētāja plaušas
Nesmēķētāja un smēķētāja plaušas

Nosakiet, kāpēc vēlaties atmest smēķēšanu. Izveidojiet sarakstu ar visiem iemesliem, kuru dēļ vēlaties tikt vaļā no nikotīna atkarības. Tas palīdzēs jums tikt skaidrībā par lēmumu izstāties. Ja jums ir kārdinājums smēķēt, vēlāk vēlēsieties atsaukties uz jūsu izveidoto sarakstu.

Piemēram, jūsu sarakstā varētu būt pieminēti šādi argumenti: es gribu izstāties no smēķēšanas, lai varētu skriet un turpināt būt kopā ar dēlu futbola treniņos, iegūt vairāk enerģijas, būt aktīvs, redzēt savu jaunāko mazbērnu apprecamies vai ietaupīt naudu.

Sagatavojieties nikotīna izdalīšanās simptomiem. Cigaretes ir ļoti efektīvas nikotīna iekļūšanai visā ķermenī. Atmetot smēķēšanu, Jums var parādīties pastiprinātas tieksmes – depresija, galvassāpes, saspringta vai nemierīga sajūta, palielināta apetīte un svara pieaugums, kā arī problēmas koncentrēties. Saprotiet, ka var paiet vairāk nekā viens smēķēšanas atmešanas mēģinājums. Aptuveni 45 miljoni amerikāņu izmanto kādu nikotīna veidu, un tikai 5 procenti lietotāju pirmajā mēģinājumā spēj atmest.

Izveidojiet plānu smēķēšanas atmešanai

  1. Izvēlieties datumu, kurā plāns tiks uzsākts. Uzņemšanās par sākuma datumu pievieno savam plānam struktūru. Kā Piemēram, varat izvēlēties svarīgu dienu, kas ir dzimšanas diena vai brīvdiena, vai vienkārši izvēlēties datumu, kas jums patīk.
  2. Izvēlieties datumu nākamo 2 nedēļu laikā. Tas dod laiku sagatavoties un sākt dienā, kurā nav spriedze, tas ir svarīgi, jo citādi jūs varētu atrast iemeslu uzsmēķēt.

Izvēlieties metodi. Izlemiet, kuru metodi vēlaties lietot, piemēram, pārtraukt aukstā tītara lietošanu vai palēnināt/samazināt lietošanu.

  • Aukstā tītara pārtraukšana nozīmē, ka pilnībā pārtraucat smēķēšanu, neatskatoties.
  • Lietošanas samazināšana nozīmē, ka samazināt smēķēšanas daudzumu ar katru reizi vairāk, līdz esat apstājies. Ja izvēlēsities samazināt līdzekļus, labi apdomājiet, kad un cik lielā mērā jūs samazināsiet smēķēšanu. Piemēram, teiciens: “Es samazināšu smēķēšanu par vienu cigareti ik pēc divām dienām.”

Jums būs lielākas izredzes gūt panākumus, ja apvienosiet konsultācijas un medikamentus ar pārtraukumiem neatkarīgi no tā, kuru metodi izvēlēsities.

Esiet gatavi jūsu alkām. Sagatavojiet iepriekšēju plānu, kad uznāks alkas. Jūs varētu pamēģināt no rokas mutē. Tas raksturo darbību, ko veic, pārvietojot roku uz muti, lai smēķētu. Lai apmierinātu šo vajadzību, izmantojiet aizvietotāju. Mēģiniet aizvietot ar veselīgiem našķiem, kā piemēram, rozīnes, popkorns, piparkūkas, kad parādās vajadzība.

Jūs iespējams mēģināsiet aizvietot atkarību ar aktīvām nodarbēm. Ejiet pastaigāties, uzkopiet virtuvi vai nodarbojaties ar jogu. Jūs varat arī mēģināt kontrolēt savus impulsus, saspiežot stresa bumbu vai apēdot košļājamo gumiju, kad parādās alkas.