Vienalga, vai vēlies nokļūt līdz stūra veikalam, apceļot pasauli vai vienkārši aizbraukt no punkta A uz punktu B, ir metode, kā pareizi stopēt. Sekojošās instrukcijas ir ievāktas no pieredzējušiem stopētājiem.

Ieguldi labā kartē

Tādas var iegādāties gandrīz jebkurā grāmatnīcā, degvielas uzpildes stacijā vai tūrisma informācijas centrā. Ja vēlies dabūt karti bez maksas, painteresējies draugu un radu lokā, varbūt kāds tev tādu var aizdot. Iespējams, arī dažos tūrisma informācijas centros kartes var dabūt par velti. Galvenais, lai kartē ir norādīti ceļu numuri, atpūtas vietas un degvielas uzpildes stacijas. Taču ja izmanto viedtālruni vai planšeti, un tev ir pieejams internets.. Instrukcijas kur un kā doties atradīsi vēl ātrāk!

Veic piesardzības pasākumus

 • Noskenē savu ID karti (un pasi, ja ceļosi ārpus valsts robežas) un aizsūti uz savu e-pastu. Ja to nozaudēsi, tad kādā bibiotēkā varēsi izprintēt kopiju. Ja nozaudē pasi, tad dodies uz Latvijas vēstniecību ar kopijām un jautā, kas jādara, lai dabūtu jaunu pasi.
 • Saglabā savas bankas telefona numuru. Nekavējoties zvani bankai, ja esi pazaudējis savu bankas debetkarti vai kredītkarti, lai to nobloķē, un pasūti jaunu karti uz adresi, kur to varēsi saņemt, piemēram, uz vēstniecību.
 • Paņem līdzi piparu gāzi, ja kādā vietā gadās sastapt nelāgus tipus.

Izveido zīmi

Tā parādīs cilvēkiem, ka esi izglītots, un dodies plānotā ceļojumā. Iepako zilu vai melnu marķieri un lielu kladi. Savu vēlamo galamērķi uzraksti lieliem, bieziem burtiem, lai tas no attāluma būtu labi salasāms.

Atrodi labu stopēšanas vietu

Dodies uz to pilsētas pusi, uz kuru vēlies ceļot, t.i., ja vēlies ceļot uz rietumiem, tad dodies uz pilsētas rietumu daļu. Centies atrast vietu, kas atbilst vismaz dažiem no sekojošajiem kritērijiem:

 • Atrodas taisnā ceļa posmā ar redzamību apmēram 700m abos virzienos, ideāli, ja ceļa posmam ir slīpa plakne, lai vadītāji tevi laicīgi ierauga.
 • Mašīnas brauc ar ātrumu mazāku par 80km/h.
 • Pietiekams apgaismojums, lai vari veidot acu kontaktu ar garām braucošajiem vadītājiem.
 • Mašīnas dodas tajā pašā virzienā, kur tu.
 • Pārredzama un viegli pieejama apstāšanās vieta.
 • Nav neviena redzama stopētāja. Ja sevis izvēlētajā vietā kādu jau ieraugi, pagaidi, viņš tur bija pirmais.

Parādi sevi labi

Ar savu izskatu pārliecini, ka zini, ko dari un kur dodies. Ģērbies tīrās un kārtīgās drēbēs, sakop sevi, turi skaidru zīmi un smaidi.

 • Kāds stopētājs dalās ar sekojošajiem norādījumiem:
  • Ir mazākas iespējas tikt paņemtam, ja esi ģērbies džinsa auduma apģērbā (bikses un jaka).
  • Ļoti īsi mati vai skūta galva cilvēkiem var likt domāt, ka esi izbēdzis vai nesen izlaists no kādas institucionālas iestādes, kā – cietums, armija, trako nams, internātskola u.c.
  • Saulesbrilles nav ieteicamas, jo apgrūtina acu kontakta izveidi.
  • Pāriem nākas gaidīt ilgāk, jo nereti mašīnā brauc vairāk par vienu cilvēku. Kad beidzot nostopējat, jau no paša sākuma liec skaidri noprast, ka esi attiecībās ar sievieti, jo šoferis var mēģināt viņai uzmākties, esi sargājošs.
  • Lietus samazina tavas iespējas tikt paņemtam, sevišķi, ja esi izmircis. Sniegs, turpretim, palielina iespējas ātrāk tikt automobilī. Lielākoties cilvēkiem nav iebildumu pret sniegpārslām savas mašīnas salonā, jo to var viegli notīrīt, taču slapjas drēbes gan var atstāt mitrumu sēdekļos.

Rūpīgi izvēlies, pie kā iekāpt

Patiesībā, tā tu ātrāk sasniegsi savu galamērķi. Labāk nobraukt 50km, un tikt izlaistam degvielas uzpildes stacijā, nekā nobraukt 100km, bet palikt meža vidū. Izmanto karti! Ja tu atrodies uz mašīnu pilna lielceļa jau divas stundas, tad, acīmredzot, esi izvēlējies nepareizo ceļu vai atrodies nepareizajā ceļa pusē. Ja kāds apstājas, bet tu jebkādu iemeslu dēļ nevēlies kāpt mašīnā, tad saki, ka vēlies sagaidīt kādu, kurš tevi aizvedīs tālāk vai uz labāku vietu. Tas, ka kāds apstājās, nenozīmē, ka tev obligāti jāiekāpj. Vienmēr uzticies savai intuīcijai! Laimīgu ceļu!