Kaķi ir ļoti neatkarīgi dzīvnieki, bet viņu raidītie signāli, kas saka “Turies pa gabalu!” vai “Lūdzu, vienkārši liec mani mierā!” ne vienmēr ir viegli uztverami. Prasme interpretēt dusmu, baiļu vai laimes signālus ir svarīga, ja vēlies nodibināt skaistas attiecības ar savu kaķi. Lasi tālāk, ja vēlies iemācīties atrisināt kaķa emociju gammu.

  1. Uzmanies no pieglaustām ausīm. Parasti, kad kaķis ir dusmīgs, viņš pieglaudīs ausis, ja centīsies viņam pieskarties vai paglaudīt. Tas nozīmē: “Nenāc klāt! Man nav garastāvoklis!” Tā var būt arī aizkaitinājuma vai dusmu pazīme, un to ir viegli atšķirt no kaķa ikdienišķās uzvedības. Pieglaustajām ausīm klāt var nākt arī atņirgti zobi vai šņākšana.
  • Daži kaķi ausis pieglauž tikai nedaudz, bet nozīme paliek tā pati.
  • Pieglaustas ausis izskatās tā, it kā tās būtu atbalstītas uz kaķa galvas. To var novērot arī viegli piebakstot ausi, tomēr nekad nevajadzētu speciāli dzīvnieku provocēt.
  1. Pievērs uzmanību kaķa pozai. Ja kaķis ir nobijies vai jūtas apdraudēts, viņš var vai nu izliekt muguru uz augšu un sacelt spalvu, lai izskatītos lielāks, vai arī saplakt un it kā ierauties stūrī. Dzīvnieku pasaulē ķermeņa valodai ir milzīga nozīme, gan cilvēkiem, gan kaķiem, tomēr dzīvnieki ar ķermeņa valodu bieži izrāda arī emocijas.
  2. Uzmanies no viņu zobiem. Ja kaķis ir tramīgs, viņš varētu rādīt zobus vai mēģināt tev iekost. Šī, iespējams, ir visacīmredzamākā pazīme, jo kaķis, kurš rāda zobus, var mēģināt arī iekampt. Ja kaķis grib palikt vienatnē, tad tas, visticamāk, aizmuks prom no tevis.
  • Šādi darot kaķi mēģina izskatīties draudīgāki. “Ja tu redzi manus zobus, tad tu bēgsi prom” – tā kaķi domā, rādot zobus.
  1. Izšķir dažādus ņaudēšanas veidus. Parasti kaķis ņaud tad, kad vēlas iegūt tavu uzmanību.
  • Tipiska ņaudēšana varētu nozīmēt jebko, sākot ar vēlēšanos tikt samīļotam un beidzot ar ēst prasīšanu. Pārbaudi, vai dzīvniekam ir pieejama svaiga barība un ūdens.
  • Augsti gaudieni vai kaucieni nozīmē, ka tavs kaķis atrodas nopietnā distresā. Vai nu tas būtu milzīgs bads vai sāpes, pārbaudi kaķi un aizved pie veterinārārsta, ja dzīvnieks ir īpaši agresīvs vai skaļš.
  1. Pārbaudi kaķa acis. Normālā situācijā kaķa acu zīlītes ir šauras vai nedaudz paplašinātas, bet, ja kaķis ir dusmīgs, tad tās izplešas un paliek lielas.
  2. Skaties, kur kaķis iet. Tie gandrīz vienmēr ielien kādā tumšā vietā, piemēram, zem gultas, ja vēlas palikt vieni.
  3. Kad kaķis tev iekož, tas acīmredzami ir veids, kā pateikt, lai ej prom.
  4. Pavēro, vai kaķis nav kļuvis neraksturīgi nomākts. Viņš varētu kļūt nešpetnāks pret citiem dzīvniekiem, vairāk skrāpēties. Kaķis izrādīs dusmas ne tikai uz tevi, bet pārējiem mājdzīvniekiem. Viņš skrāpēs visu, ko varēs, tai skaitā, dīvānu.

Kaķis lēnām var kļūt vēl agresīvāks. Tāpēc ir svarīgi laikus iemācīties saprast dzīvnieka ķermeņa signālus, lai nodrošinātu to, ka viņš ir vesels, un pasargātu sevi un citus no savainojumiem.