Slikta elpa var būt apkaunojoša. Ir ļoti viegli negribot staigāt apkārt ar slikti smakojošu elpu līdz brīdim, kad draugs vai, vēl ļaunāk, tava simpātija vai partneris pasaka, ka tava elpa slikti ož. Par laimi, ir vairāki “elpas testi”, kurus pats vari veikt, lai noteiktu, kā ož tava elpa. Šīs metodes neparādīs, kā tieši tavu elpu sajūt citi, bet ļaus tev aptuveni to saprast.

Pasmaržo savas siekalas.

  1. Nolaizi savas plaukstas locītavas iekšpusi. Pagaidi 5-10 sekundes, kamēr siekalas izžūst. Centies to darīt diskrēti, kad esi viens un apkārt nav cilvēki, kuri varētu dīvaini skatīties, redzot, ko tu dari. Izvairies no šīs metodes izmantošanas, ja tikko esi tīrījis zobus, izmantojis mutes skalojamo līdzekli vai ēdis ko atsvaidzinošu, jo tikko tīrīta mute smaržo labi, un tu neiegūsi objektīvu rezultātu.
  2. Paosti locītavas iekšpusi vietā, kur ir izžuvušas siekalas. Apmēram tā smaržo tava elpa. Ja smaka ir nepatīkama vai pretīga, tad tev vajadzētu rūpīgāk ievērot mutes higiēnu. Ja tā neož pēc nekā, tad, visticamāk, tava elpa nav slikta, tomēr ieteicams veikt vēl kādu pašpārbaudi, lai būtu drošs.
  • Paturi prātā, ka šādā veidā tu pārbaudi siekalas, kuras nāk, galvenokārt, no paša mēles galiņa, kurš diezgan labi attīrās pats, tādēļ smarža, kuru sajuti ir tāda, kāda tavas mutes vissmaržīgākajā daļā. Visvairāk baktērijas, kuras izraisa sliktu elpu, dzīvo pašā tālākajā galā, kur mēle satiekas ar rīkli.
  • Tu vari nomazgāt nolaizīto roku, bet neuztraucies, ja tuvumā nav ūdens, jo smarža izzudīs drīz vien pēc tam, kad roka būs izžuvusi.
  • Ja tavas elpas problēmas ir relatīvi mazas, tad neko daudz tu šādi nesajutīsi. Ja joprojām uztraucies, tad izmēģini vēl kādu elpas testu.
  1. Pamēģini paņemt paraugu no mēles aizmugures. Izmanto pirkstu vai vates kociņu, lai aizsniegtos līdz mēles aizmugurei tik tālu, cik vari, lai nesāktu rīstīties, un nobrauc pār mēles virsmu. Jebkuras sliktu elpu radošās baktērijas nokļūs uz pirksta vai vates. Paosti, un tu zināsi, kā ož tavas mutes aizmugure.
  • Šī metode precīzāk varētu atklāt to, vai tava elpa slikti ož. Hronisku sliktu elpu rada baktērijas, kas vairojas uz mēles un starp zobiem. Pārsvarā tās savācas mutes aizmugurē uz mēles. Mēles galiņš pats labi attīrās, un tu visticamāk mutes priekšpusi iztīri kārtīgāk nekā aizmuguri.
  • Mēģini skalot muti ar antibakteriālu mutes skalojamo līdzekli – gan priekšpusi, gan aizmuguri. Ja vari, izskalo arī kaklu, lai panāktu, ka baktērijas neuzkrājas rīkles atverē. Kad mazgā zobus, pārliecinies, ka esi kārtīgi iztīrījis arī tālākos aizmugurējos zobus, kā arī mēli un smaganas.

Tiešā veidā pasmaržo savu elpu.

  1. Aizklāj degunu un muti ar abām rokām. Izveido tādu kā tasīti, lai gaisam, ko izelpo, vienīgais ceļš ir uz tavu degunu. Lēnām izelpo caur muti un ātri ieelpo caur degunu. Tu jutīsi, ja elpa būs īpaši izteikta, taču gaiss var ātri izplūst caur pirkstu starpām, tādēļ šī nav pati precīzākā metode, kā noteikt, vai tava elpa nelabi ož. Tai pat laikā, šī ir viena no diskrētākajām metodēm, kā to izdarīt publiskā vietā.
  2. Ieelpo tīrā plastmasas krūzītē vai trauciņā. Lēni un dziļi ieelpo, novieto trauciņu tā, lai tas maksimāli noklāj tavu muti un degunu, un gaiss netiek ārā, tad lēnām izelpo, piepildot trauku ar karstu elpu. Ātri un dziļi ieelpo, tev vajadzētu sajust savas elpas aromātu.
  • Šis solis ir precīzāks nekā deguna un mutes apklāšana ar rokām, bet mērījuma objektivitāti nosaka tas, cik cieši krūzīte nosegs tavu muti un degunu.
  • Šai pārbaudei der jebkurš trauks vai priekšmets, kurš apļveidīgi nosegs tavu muti un degunu – plastmasas vai papīra maisiņš, ķirurģiskā maska vai maska, kas saglabā gaisu iekšpusē.
  • Noteikti izmazgā krūzīti pirms elpo tajā vēlreiz. Obligāti izmazgā to ar ziepēm un ūdeni pirms lietosi dzeršanai.
  1. Iegūsti ticamu rezultātu. Neizmanto šīs metodes uzreiz pē zobu tīrīšanas, skalošanas ar mutes skalojamo līdzekli vai tad, ja esi ēdis ko atsvaidzinošu. Tad tava elpa smaržos labi, bet tas nenozīmē, ka tā ir visu laiku. Vari veikt šīs pārbaudes dažādos laikos – gan uzreiz pēc zobu tīrīšanas, gan arī dienas vidū, kad satiec visvairāk cilvēkus, tā tu zināsi, kāda ir tava mutes smaka katrā situācijā. Paturi prātā, ka elpa var ost slikti, ja esi ēdis asus ēdienus.

Pajautā kādam.

  1. Apsver iespēju pajautāt kādam uzticamam draugam vai ģimenes loceklim, kā ož tava elpa. Tu vari mēģināt pats paostīt savu elpu, bet tā tu iegūsi tikai aptuvenu nojausmu par to, ko jūt citi. Labākais veids, kā zināt droši, ir norīt savu lepnumu un pajautāt: “Esi godīgs. Vai man smird elpa?”
  • Izvēlies personu, kurai vari uzticēties, kādu, kurš to nestāstīs citiem un būs atklāts. Pajautā kādam tuvam draugam, kurš tevi nenosodīs. Labāk nejautā savai simpātijai vai romantiskajam partnerim, jo ļoti slikta elpa viņam/-ai varētu likt novērsties no tevis. Nejautā šādas lietas arī svešiniekiem, ja vien nejūties īpaši drosmīgs.
  • Sākumā tas varētu šķist apkaunojoši, bet tu sapratīsi, ka ir atvieglojoši iegūt godīgu atbildi šajā jautājumā. Labāk dzirdēt to no kāda tuva drauga nevis, piemēram, kāda, ko vēlies noskūpstīt.
  1. Esi taktisks. Tu nevari vienkārši ieelpot kādam sejā un pajautāt, vai tev nesmird elpa. Uzsāc runāt par šo tematu delikāti un vienmēr pajautā, pirms pūt virsū. Ja tu bieži esi tuvā kontaktā ar kādu cilvēku, tad, iespējams, viņš jau ir pamanījis, ka tava elpa ož, bet pieklājības pēc neko nav teicis.
  • Saki: “Es uztraucos, ka mana elpa varētu slikti ost, bet pats nevaru to noteikt. Tas ir apkaunojoši, bet vai tu esi ko tādu ievērojis?”
  • Vai arī: “Tas varētu izklausīties jocīgi, bet vai man smird elpa? Es šovakar vedīšu Zani uz kino, un gribētu to uzzināt tagad, nevis gaidīt, lai to pamana viņa.”

Cīņa ar sliktu elpu.

  1. Nosaki, vai tev ir tikai “rīta elpa” vai arī hroniski slikta mutes smaka. Pārbaudi savu elpu no rīta, pusdienlaikā, vakarā, pirms un pēc zobu tīrīšanas, un mēģini saprast, vai problēma ir pastāvīga. Ja tu zini, kādēļ tava elpa slikti ož, tad vari darīt visu nepieciešamo, lai to labotu.
  • Slikta elpa no rīta ir normāla. To var viegli labot izmazgājot zobus, iztīrot tos ar zobu diegu un izskalojot ar mutes skalojamo līdzekli.
  • Hroniski slikta elpa ir nopietnāka baktēriju invāzija, bet pietiekami vienkārši ārstējama. Lai ar to cīnītos, mute regulāri jātīra un jātiek galā ar baktērijām, kas slikto smaku rada.
  • Visbiežākie sliktas elpas iemesli ir – zobu aplikums, smaganu slimības, nepietiekama mutes higiēna un mēles aplikums (balti vai dzelteni pleķi, kas var rasties no iekaisuma). Ja pats, izpētot savu muti, nespēj noteikt, kur ir problēma, tad tavam zobārstam būtu jāatrod sliktās elpas cēlonis.
  • Ja kāds pasaka, ka tev smird elpa, nejūties apkaunots. Domā par to kā par konstruktīvu kritiku.
  1. Ievēro mutes higiēnu. Tīri zobus pamatīgāk, skalo ar antibakteriālu mutes skalojamo līdzekli un tīri zobu starpas ar zobu diegu, lai samazinātu iekaisuma plankumu un baktēriju daudzumu. Dzer daudz ūdeni un no rītiem skalo muti ar aukstu ūdeni, lai atsvaidzinātu savu rīta elpu.
  • Ir ļoti svarīgi tīrīt zobus pirms gulētiešanas. Reizēm vari pamēģināt iztīrīt zobus ar sodu, lai mutē mazinātu skābes līmeni un baktērijām būtu grūtāk vairoties.
  • Izmanto mēles skrāpi (pieejams daudzās aptiekās), lai notīrītu pārpalikumus, kas sakrājas starp garšas kārpiņām un paliek uz mēles. Ja tev nav mēles skrāpja, tad vari mēli tīrīt ar zobu birsti.
  • Pērc jaunu zobu birsti ik pa diviem trim mēnešiem. Tās sariņi nolietojas un paliek mazāk efektīvi. Tāpat zobu birstē savairojas baktērijas. Ja esi slimojis, tad arī nomaini zobu birsti, jo tā būs pilna ar sliktajām baktērijām.
  1. Neitralizē sliktu elpu. Košļā košļājamās gumijas, ēd mentola konfektes vai izmanto mutes atsvaidzināšanas līdzekli pirms socializēšanās. Galu galā tu vēlēsies pavisam atbrīvoties no savas problēmas, bet tikmēr nekaitēs daži paņēmieni, lai tava elpa smaržotu patīkamāk.
  • Košļā daudz krustnagliņas, fenheļa vai anīsa sēklas. To antiseptiskās īpašības palīdz cīnīties ar sliktu elpu izraisošajām baktērijām.
  • Muti atsvaidzinošam garšas sprādzienam vari pakošļāt citrona vai apelsīna mizas gabaliņu (sākumā to kārtīgi nomazgā). Citronskābe stimulē siekalu dziedzerus un cīnās ar baktērijām, kuras izraisa sliktu elpu.
  • Pakošļā svaigus pētersīļus, baziliku, piparmētru vai koriandru. Šie zaļumi satur hlorofilu, kas palīdz neitralizēt aromātus.
  1. Izvairies no tabakas izstrādājumiem. Ja tev ir vajadzīgs vēl kāds iemesls, lai atmestu, tas ir vienkārši – smēķēšana veicina sliktas elpas parādīšanos. Tabaka padara mutes gļotādu sausāku un atstāj nepatīkamu smaku, kas var palikt pat pēc zobu tīrīšanas.
  2. Izrunā savu problēmu ar zobārstu. Regulāri apmeklē zobārstu, lai tava mute un zobi būtu veseli. Ja tev ir hroniski slikta elpa, tad ārsts var palīdzēt cīnīties ar tās izraisītājiem – zobu vai mēles aplikumu un smaganu slimībām.

Ja zobārsts uzskata, ka problēmu rada kāds iekšējs cēlonis, piemēram, kāda infekcija, tad viņš tevi var norīkot pie ģimenes ārsta vai speciālista.