Lielākā daļa mašīnu var tikt aizslēgtas gan automātiski, gan manuāli, bet neatkarīgi no tā, kā tu to dari, šī ir visvienkāršākā un nepieciešamākā darbība, kas pasargā no zādzībām un uzlabo drošību. Vienmēr vajadzētu aizslēgt mašīnu, atstājot to un arī atrodoties tajā iekšā.

Standarta aizslēgšanas veidi

 1. Izpēti ražotāja rokasgrāmatu. Visām mašīnām ir iespēja manuāli aizslēgt un atslēgt durvis, bet mūsdienās lielajam vairumam braucamo ir automātiskas atslēgas. Izlasi rokasgrāmatu, lai noskaidrotu, kādos veidos darbojas tavas mašīnas slēdzenes.
 • Ja tev nav rokasgrāmatas, pārbaudi, vai mašīnas iekšpusē ir pogas automātiskai durvju aizslēgšanai. Ja tādas nav iekšpusē, tad, visticamāk, arī no ārpuses mašīnu aizslēgt automātiski nav iespējams.
 • Tu vari pārbaudīt arī mašīnas atslēgu, lai noteiktu, vai tai ir automātiskas slēdzenes. Parasti mašīnām ar tādām ir atslēgas ar jau iestrādātu pogu durvju automātiskai atslēgšanai un aizslēgšanai. Ja tavām atslēgām tādas pogas nav, tad tu nevarēsi mašīnu automātiski aizslēgt no ārpuses.
 1. Aizslēdz mašīnu manuāli no iekšpuses. Kad iekāp mašīnā, parasti visas durvis no iekšpuses var aizslēgt manuāli.
 • Manuālie slēdži parasti atrodas stūrī pie loga vai zemāk, pie durvju roktura. Nospiežot pogu uz leju, durvis parasti aizslēdzas, un paceļot uz augšu, atslēdzas.
 • Izmantojot manuālo aizslēgšanu, vajadzēs aizslēgt katras durvis atsevišķi.
 1. Aktivizē automātisko slēdzeni no iekšpuses. Mašīnām ar automātisko sistēmu ir aizslēgšanas poga blakus durvju rokturim un/vai uz kontrolpaneļa salona vidū.
 • Šīs pogas parasti ir apzīmētas ar tradicionālās slēdzenes simbolu. Nospiežot pogu uz aizslēgtās slēdzenes pusi, mašīna aizslēgsies, nospiežot uz atvērtās slēdzenes pusi – atslēgsies.
 • Visbiežāk, izmantojot šo pogu, aizslēgsies uzreiz visas durvis.
 1. Aizslēdz mašīnu manuāli ar atslēgu. Ja vien mašīnai ir slēdzene pie durvju roktura, tu to vari aizslēgt ar atslēgu no ārpuses.
 • Lielākajai daļai mašīnu slēdzenes ir uz priekšējām – vadītāja un pasažiera – durvīm. Dažām tā ir tikai uz vadītāja durvīm.
 • Ieliec atslēgu atslēgas caurumā un pagriez uz bagāžnieka pusi, durvīm būtu jāaizslēdzas. Lai atslēgtu durvis, pagriez atslēgu uz motora pārsega pusi.
 • Ņem vērā, ka dažām mašīnām varētu būt otrādāk. Ja pagriešana uz bagāžnieku mašīnu neaizslēdz, pamēģini atslēgu pagriezt uz otru pusi.
 1. Izmanto slēdzenes pogu uz atslēgas. Lai aizslēgtu automātisko slēdzeni no ārpuses, parasti jāizmanto poga uz atslēgas.
 • Visbiežāk tā būs attēlota ar aizslēgtas slēdzenes ikonu.
 • Lielākajai daļai atslēgu ir atsevišķa atslēgšanas poga, apzīmēta ar atvērtas slēdzenes ikonu.
 1. Aizslēdz mašīnu ar tālvadības pulti bez atslēgas. Dažām mašīnām ir automātiska bezvadu pults, kurai nav atslēga, bet, kura darbojas kā atslēga.
 • Šīs atslēgu pultis ir iebūvētas piekariņos. Uz piekariņa varētu būt poga ar uzzīmētu slēdzenes attēlu, bet ne vienmēr.
 • Dažreiz, lai pults darbotos, tev jāstāv tieši pie mašīnas. Uz mašīnas durvju roktura vajadzētu būt parastai pogai bez marķējuma. Piespied pogu vienreiz, lai atslēgtu mašīnu, un divreiz, lai aizslēgtu. Tas darbosies, ja pults atradīsies noteiktā attālumā no automobiļa, un šis attālums ir atšķirīgs, atkarībā no ražotāja un automašīnas modeļa.

Iemesli, kāpēc mašīnu jāaizslēdz

 1. Novērst zādzības. Aizslēgta mašīna samazina iespēju tai piekļūt. Tā rezultātā potenciālajam zaglim būtu nepieciešams ilgāks laiks, lai to uzlauztu, līdz ar to, tava mašīna nebūs viņa pirmā izvēle.
 • Vidēji puse no pilsētās, dzīvojamās zonās un laukos nozagtajām mašīnām ir bijušas neaizslēgtas.
 • Papildus mašīnas aizslēgšanai, vajadzētu ievērot papildus piesardzības pasākumus, lai atturētu zagļus no tava braucamā nozagšanas. Viņi parasti izvēlas viegli pieejamus auto, tāpēc, jo grūtāk tavai mašīnai piekļūt, jo mazāka iespēja, ka to nozags.
 1. Pasargā sevi. Aizslēdzot mašīnu, kamēr atrodies tajā, tu vari izvairīties no nolaupīšanas vai mašīnas aizvilkšanas.
 • Jebkurš bruņots noziedznieks var izvēlēties tevi par savu mērķi. Ja potenciāli draudi pietuvojas mašīnai, tev nemaz nemanot, tad aizslēgtas durvis dod tev laiku noreaģēt un aizbraukt prom neskartam.
 • Vēl sevi var pasargāt tumšā laikā braucot pa labi apgaismotiem, satiksmes pilniem ceļiem. Esi modrs, skaties, kas notiek apkārt, atstāj motoru ieslēgtu pie stop zīmēm vai luksoforiem, lai vajadzības gadījumā pēc iespējas ātrāk varētu aizbraukt.

Papildus piesardzības pasākumi

 1. Turi logus aizvērtus. Daudzos gadījumos mašīnu ir vieglāk atlauzt, ja logs ir atstāts vaļā.
 • Nevajadzētu atstāt vaļā pat šķirbiņu karstā laikā, jo, atkarībā no mašīnas modeļa, zaglis varētu izmantot vadu vai āķi un tādējādi uzlauzt tavu auto.
 1. Paņem atslēgas. Neatkarīgi no tā, vai mašīnu aizslēgsi vai nē, tev vajadzētu izņemt visas atslēgas un nest tās sev līdzi.
 • Aptuveni 13% no visām nozagtajām mašīnām atslēgas ir tikušas atstātas salonā.
 • Ja tev mašīnā ir otrs atslēgu komplekts, tev viņas vajadzētu paslēpt neparastā, grūti pieejamā vietā. Kaut gan profesionāļi mašīnu zagļi jau zina visas atslēgu slēpšanas vietas, tāpēc labāk tomēr tās salonā neatstāt.
 1. Ieslēdz signalizāciju. Ja tavai mašīnai komplektā nāk signalizācija, tad ieslēdz to katru reizi, kad atstāj savu transportlīdzekli.
 • Arī, ja tavai mašīnai jau ir ražotāja ieinstalēta signalizācija, dubults neplīst. Drošāk ir ielikt papildus signalizāciju, meklē tādu, kur ir sirēnas, taures un gaismas, lai maksimāli atbaidītu potenciālo zagli.
 1. Novāc ciparu kodus no savas atslēgas. Ja potenciālais laupītajs zina tavas mašīnas atslēgas kodu, viņš var uztaisīt atslēgas kopiju, un pati atslēga pat nav nepieciešama. Novāc redzamo kodu, lai novērstu šādu iespējamību.
 • Dažās atslēgās numurs ir iegravēts, tādā gadījumā to vajadzētu nosegt ar uzlīmi vai ko tamlīdzīgu. Citos gadījumos kods ir uz uzlīmes vai birkas, kuru vari pilnībā noņemt nost.
 1. Novieto mašīnu stāvēšanai drošās vietās. Pie katras iespējas novieto mašīnu garāžā, sevišķi mājās. Ja to nākas atstāt ārā, tad meklē pēc iespējas drošāku lokācijas vietu.
 • Zagļiem ir divtik grūti uzlauzt gan mašīnu, gan garāžu, tāpēc tā ir drošākā vieta mašīnas atstāšanai. Lai nodrošinātu maksimālu drošību, aizslēdz gan mašīnu, gan garāžu.
 • Ārā centies mašīnu atstāt labi apgaismotos, pilnos stāvlaukumos, daudzās vietās ir stāvvietas ar sētu apkārt, sargu un video novērošanas kamerām, kas nodrošina papildus drošību. Nevajadzētu nelielu mašīnu novietot starp divām lielām. Zagļi parasti izvairās no labi redzamu auto zagšanas.
 • Ja iespējams, vajadzētu novietot mašīnu netālu no sava galamērķa, paša drošības labad.
 1. Dari visu, lai mašīnu būtu grūti aizvilkt. Mūsdienās ir arī tādi zagļi, kuri tavu mašīnu varētu mēģināt aizvilkt. Tomēr ir dažas lietas, ko vari darīt, lai apgrūtinātu zaļgu dzīvi.
 • Novietojot auto pie paralēli ielas malai, pagriez riteņus uz ietves pusi. Parkojoties stāvlaukumā vai pagalmā, pagriez riteņus uz vienu pusi, cik tālu vien vari.
 • Ja tavai mašīnai ir pakaļējā piedziņa, noparkojies pagalmā ar aizmuguri, jo pakaļējie riteņi nobloķēsies, un mašīnu būs grūtāk aizvilkt. Ja tavai mašīnai ir priekšējā piedziņa, tad novieto to ar priekšu uz mājas pusi.
 • Tāpat, atstājot mašīnu stāvēšanai, pacel stāvbremzi.
 1. Nekad neatstāj mašīnu ar iedarbinātu motoru. Ideālā gadījumā mašīnu vajadzētu darbināt tikai tad, kad atrodies tajā iekšā. Nekad neatstāj atslēgu aizdedzē, pat, ja tev jāaiziet kaut kur tikai uz minūti.
 • Ļoti daudzas mašīnas tiek nozagtas pie bankomātiem, degvielas uzpildes stacijās un līdzīgās vietās, ja īpašnieki atstājuši mašīnas darbojamies.
 • Līdzīgi mašīnas tiek zagtas no piebraucamajiem ceļiem, ielas vai stāvvietas, ja mašīna tiek iedarbināta, lai uzsiltu aukstā laikā, un atstāta.
 1. Glabā dažādus identifikācijas dokumentus. Mazākais, ko vari darīt – mašīnas tehnisko pasi turi pie sevis, makā, nevis mašīnā.
 • Glabājot tehnisko pasi mašīnā, potenciālajam zaglim to var būt vieglāk pārdot, bez tam, tajā ir rakstīta tava adrese, un tas nozīmē, ka zaglis zinās, kur tu dzīvo.
 • Ieteicams mašīnu nofotografēt no visiem rakursiem, arī tā, lai ir redzama numura zīme. Tā policijai būs vieglāk atrast mašīnu gadījumā, ja tā nozagta. Tāpat vari mašīnu iezīmēt, ievilkt zīmes ar marķieri vai iegravēt neuzkrītošās vietās – pie bagāžnieka, spoilera, zem motora pārsega.
 1. Paslēp visas vērtslietas. Vislabāk tās vispār izvākt no mašīnas, bet, ja tomēr nākas atstāt ko vērtīgu mašīnā, tad noteikti noliec to neredzamā vietā.
 • Lai arī vērtslietas nepadara mašīnu vieglāk uzlaužamu, tomēr to klātbūtne garnadžus mudinās to darīt.
 • Neslēp mantas zem segas vai jakas, jo rūdītiem zagļiem tas tāpat būs acīmredzami. Neturi tos arī cimdu nodalījumā vai starp krēsliem, jo tās ir vietas, kur potenciālais zaglis noteikti skatīsies. Ja kāda vērtīga lieta jāatstāj mašīnā, visdrošākā vieta ir bagāžnieks.

Varbūt tu to neuzskati par “vērtslietu”, bet nevajadzētu atstāt redzamā vietā garāžas durvju vai vārtu pulti, jo tās nozogot, zaglis iegūs pieeju tavām mājām.