Kā efektīvi uzlabot savasprāta spējas

Pieņēmums, ka cilvēki ikdienā izmanto tikai 10% no savām smadzenēm, ir mīts. Smadzenes ir pilnvērtīgi darbojošs orgāns, kas visupirms ir atbildīgs par lielu daļu ķermeņa darbību. Tomēr Tu vari uzlabot sava prāta darbību un rūpēties par veselību nedaudz mainot savus ikdienas paradumus.

Uzlabot smadzeņu darbību

  1. Pastaiga dabā. Vismaz 90 minūšu gara pastaiga dabā uzlabo personas kognitīvās funkcijas, samazinot potenciāli kaitīgus domāšanas veidus un veicinot personas radošo domāšanu. Pastaiga pa pilsētu var būt labvēlīgs treniņš un viennozīmīgi ir vērtīgāka kā sēdoša aktivitāte, tomēr pastaigai dabā būs lielāks terapeitisks ieguvums.
  2. Trenē smadzeņu darbību. Zinātnieki uzskata, ka lielākā daļa prāta spēļu ir pārāk izklaidējošas, lai ietekmētu izzināšanas spējas un veicinātu vispārēju intelektu. Tomēr atsevišķas, īpaši sarežģīta rakstura spēles var uzlabot tavu intelektu un prāta spējas. Izmēģini īpašus uzdevumus, piemēram, “dual n-back task” un atceries, jo sarežģītāks tas Tev šķiet, jo vairāk Tavs prāts no tā iegūst.
  • Vēl viens veids, ko izmēģināt – lasi komplicēta satura grāmatas. Pamēģini piemeklēt grāmatu, kas satur 20% jaunu vārdu vai izteicienu. Kad tas kļūst vienkārši, piemeklē aizvien jaunu autoru grāmatas.
  1. Nodarbini savas smadzenes, samazinot ierīču izmantošanu ikdienā. Izvairies lietot kalkulatoru, GPS navigāciju vai pareizrakstības pārbaudes rīku parastiem tekstiem. Rēķināšana galvā un spēja orientēties ikdienā palīdz risināt problēmas vai domāt un attīstīt jaunas iespējas.
  2. Mācies, kamēr apgūsti un tad sāc kaut ko jaunu. Tiklīdz kaut ko iemācies un kļūsti tajā zinošs, smadzenes kļūst efektīvākas un spējīgākas, tādējādi tās pārtrauc aktīvi meklēt iespējas problēmas risināšanai. Līdzko esi kļuvis labs Sudoku, pārej pie krustvārdu mīklām.
    • Apsver iespēju iemācīties jaunu valodu vai mūzikas instrumentu. Jo ilgāks ir laiks, kas jāpatērē, lai kaut ko apgūtu, jo vairāk ir lietas, ko nepieciešams atcerēties un atklāt procesā.
  3. Pievienojieties grāmatu klubam vai citai domubiedru grupai. Atrašanās cilvēku sabiedrībā un komunikācija ir vērtīga redzesloka paplašināšanai, tāpat šāda veida nodarbības var veicināt kritisko domāšanu. Komunikācija ar cilvēkiem klātienē Tavām smadzenēm būs lielāks treniņš nekā attālināta komunikācija, tostarp tiešsaistes kursos.
  4. Izmēģini jaunas lietas. Rutīna samazina prāta spējas – šeit vietā ir lietot izteicienu “auto-pilot” gatavojot ēdienu, skatoties TV vai vadot automašīnu. Izmēģini jaunas lietas, ceļo un dari pēc iespējas vairāk, lai aizvien veidotu jaunas emocijas un situācijas.
  5. Guli diendusu. 20 minūšu diendusa var uzlabot smadzeņu darbību. Pat 6 minūšu gara snauda var radīt pozitīvu ietekmi.

Rūpes par veselību

  1. Katru dienu vismaz 20 minūtes nodarbojies ar sportu. Asins cirkulācija vienlaikus veicina arī smadzeņu darbību. Pēc 20 minūšu (vai vairāk) ilgām sporta nodarbībām Tu uzlabosi savu atmiņu, informācijas apmaiņu un neiroplastiku.
  • Neiroplastika ir smadzeņu spēja veidot jaunus savienojumus starp smadzeņu šūnām. Tādējādi smadzenes atrodas nemitīgā izmaiņu procesā
  1. Ievēro pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu. Apmēram 20% no uzņemtajām barības vielām ietekmē Tavas prāta spējas, tāpēc sabalansēts uzturs, kas satur proteīnu, taukus, kā arī ietver augļus un dārzeņus, ir nepieciešams veselīgai smadzeņu darbībai.
  2. Ievēro naktsmieru. Septiņas līdz desmit stundas ir nepieciešamas, lai nodrošinātu, ka prāts spēj pilnvērtīgi funkcionēt. Tavam ķermenim ir nepieciešams miegs, lai apstrādātu pa dienu saņemto informāciju.
  3. Iemācies atpūsties. Pat, ja stresa situācijas norūda, tādējādi padarot spēcīgāku un piešķirot adrenalīnu, tas ierobežo Tava prāta spējas, ja tā ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. izmanto iespēju, lai atpūstos, piemēram, meditējot, nodarbojoties ar jogu, klausoties mūziku vai guļot diendusu.
  4. Pārliecinies, ka dienā saņem 1,000 līdz 2,000 vienības D vitamīna. Zinātnieki ir atklājuši saistību starp zemu vitamīnu devu organismā un lēniem kognitīvajiem procesiem un funkcijām. Ja Tev vismaz vairākas dienas nedēļā neizdodas 15 līdz 30 minūtes uzturēties saules gaismā, aprunājies ar savu ģimenes ārstu par iespēju lietot uzturā papildu vitamīnu devu.
  5. Ēd pietiekami daudz Omega-3 taukskābes. Šis palīdz smadzenēm pilnvērtīgi apstrādāt informāciju. Vislabākie Omega-3 saturošie produkti ir lasis, valrieksti, čia sēklas, tuncis un linsēklas.
  6. Izvairies no tabakas izstrādājumiem un ierobežo alkohola lietošanu. Nav pārsteigums, ka šie produkti ir nelabvēlīgi smadzenēm un Tavām prāta spējām. Ilgstoša vai pārmērīga to lietošana var kaitēt smadzeņu funkcijām.
  7. Rūpējies par sevi. Jo ātrāk Tu mainīsi savus paradumus, jo labāk Tavs prāts darbosies. Mēģini mainīt to pēc iespējas ātrāk.