Darba meklēšana pats par sevi ir grūts process, turklāt darba intervijas to var padarīt vēl sarežģītāku. Sākot no piemērota apģērba izvēles, līdz nelielai diskusijai liftā (nepietiek tikai ar sasveicināšanos, ja vēlies atstāt paliekošu un pozitīvu iespaidu) var teikt, ka darba intervijas var būt diezgan satraucošas un gatavošanās tām ir satraukuma pilna.

Neatkarīgi no tā, kāda ir Tava profesija, šī ir iespēja atstāt labu iespaidu un pierādīt, kāpēc tieši Tu esi piemērots šim darbam. Uztraukums intervijas laikā ir dabiska sastāvdaļa, tomēr izlasi 7 visbiežāk pieļautās kļūdas darba intervijās, lai nākotnē no tām izvairītos un pierādītu, ka esi labākais un piemērotākais no kandidātiem.

Negatīva ķermeņa valoda

”Darbība runā skaļāk kā vārdi” – sakrustotas rokas, kamēr nopētiet intervētāja galdu un uz tā esošos priekšmetus, ir kaut kas no kā labāk vēlaties izvairīties. Kaut arī saprotams, ka gribat sevi parādīt uzņēmuma vidē, tas ir nevajadzīgi. Dažreiz pat mazāk par to, kas Tu esi, vairāk tas, kā tu prezentē sevi – tāpēc ir vērtīgi pievērst uzmanību ķermeņa valodai, atceroties, ka vārdi nav vienīgais veids, kā sevi pasniegt.

Nepietiekama sagatavošanās

Neapšaubāmi darba intervijas sarunu un bieži arī saturu pilnībā nav iespējams paredzēt, tomēr zināšanas par darba devēju, ir tās, kas vienmēr var noderēt. Izpēti datus par darba devēju, sagatavo jautājumus, padomā par idejām, un pierādi, ka esi darījis visu, lai būtu labāks par citiem kandidātiem, tā vietā lai pazustu starp tiem. Pieliekot nedaudz pūles un sagatavojoties Tu ne tikai pats jutīsies pārliecinātāks, bet arī pierādīsi savu vēlmi un apņēmību mācīties.

Ierasties ar nokavēšanos

Novēlota ierašanās, kavēšanās, ir tas, ko neiesaka neviens un kā pirmais iespaids var būt neapmierinošs. Sākot ar neparedzamu satiksmes intensitāti, sastrēgumiem, stāvvietas atrašanu, iemesli kavējumam nav svarīgi – tāpēc ir jādara viss, lai ierastos laikā, iespējami paredzot visus kavēšanās iemeslus. Izej ātrāk kā parasti, piezvani un noskaidro, kur atrodas autostāvvieta, un piestrādā pie savas plānošanas, lai obligāti ierastos laikā.

Nepievērst uzmanību tērzēšanai (nelielām sarunām)

Šī ir laba iespēja parādīt sevi kā personību, nevis tikai kandidātu. Piemēram, tā var būt saruna par to, ka abi esat pabeiguši vienu augstskolu vai par to, ka abi esat fani kādam sporta veidam, vari mazliet atbrīvoties un būt Tu pats. Neapšaubāmi, lielākā vērtība ir ne tikai tam, kas rakstīts tavā CV, bet gan tam, kas Tu esi ārpus tā.

Nespēja izteikties, atbildot uz jautājumiem

Tu lieliski darbojies komandā un “uzplauksti” strādājot ar citiem – bet kāpēc? Spēja izteikt konkrētas lietas, ko esi iemācījies, strādājot iepriekšējā darba vietā, var būt daudz vērtīgāk. Runāt par sevi labu ir nepieciešams, tomēr neaizmirsti norādīt konkrētus piemērus no savas pieredzes, kas īpaši pamato šīs Tev raksturīgās īpašības un prasmes.

…Galvā iegaumēts teksts vai atbilžu nolasīšana

Prakse rada pilnību – ja vien Tu strikti nepieturies tikai pie tā, ko esi sagatavojis mājās. Uztraukumā, kas ir neatņemama darba interviju daļa, ir vienkārši “apmaldīties” mēģinot atcerēties vārds vārdā to, ko esi sagatavojis pirms tam. Paturi prātā, ka iemesls, kāpēc tu gatavojies, ir, lai iespējami sagatavotu atbildes standarta jautājumiem un pārliecinātos, kāpēc esi piemērots kandidāts konkrētajam darbam. Treniņš un intervijas izmēģināšana palīdz Tev saprast idejiski, kas ir tas, par ko vēlies runāt. Tu neesi robots – intervijas mērķis ir pēc iespējas sevi parādīt, kā personību, ļauj par to pārliecināties arī darba devējam.

Aizmiršana sekot līdzi

Detaļas ir tā, kas ir svarīgas. Atceries, iegūt kontaktinformāciju, lai nosūtītu pateicības vēstuli par interviju (vislabāk 24h laikā pēc intervijas) personai, ar kuru runāji. Atkarībā no tā, kas Tev teica, ka sniegs atbildi, neaizmirsti tam pievērst uzmanību. Pat, ja nevar garantēt konkrētā amata iegūšanu, esi lepns un pateicīgs par to, ka esi piedalījies un mēģinājis, nepadodies un mēģini citur. Visbeidzot, kāds no taviem profesionālajiem izaicinājumiem Tevi jau gaida.