Kvalifikāciju piedāvājums

Izskati savu CV. Pirms tu uzsāc meklēt darbu, izskati, vai tavā CV ir visa nepieciešamā informācija. CV norāda uz to, kas tu esi, no kurienes tu nāc un ko tu spēj sniegt.

  • Nekad nemelo savā CV. Tas var kādā brīdī atklāties.
  • Izskati jaunākās atbilstošās vakances un izmanto līdzīgu leksiku savā CV, lai aprakstītu savas prasmes un sasniegumus.
  • Izmanto aktīvus darbības vārdus. Aprakstot to, ko tu darīji savā pēdējā darbā, centies veidot teikumu pēc iespejas aktīvāku.
  • Pārlasi. Izskati savu CV vairākas reizes, lai izvairītos no gramatikas un neuzmanības kļūdām. Vislabāk iedod to pārlasīt vēl vienam vai diviem cilvēkiem.
  • Formatē to vienkārši un pārskatāmi. Izmanto vienkāršu fontu (Times New Roman, Arial…), melni burti uz balta papīra un platas atkāpes no malas. Izvairies no izcēlumiem (bold, italic).

Sagatavojies darba intervijai. Izstrādā savu „lifta runu”. Tas ir – īsu, pārliecinošu frāzi, kas palīdzētu tev sevi „pārdot” potenciālajam darba devējam. Daudzas intervijas sākas ar jautājumu „pastāsti par sevi.” Intervētājs nevēlas dzirdēt par taviem panākumiem skolā. Šis jautājums ir saistīts ar darbu un pieredzi, un tev saistošā veidā ir jāizstāsta par savu pieredzi, sasniegumiem, kāpēc tu vēlies strādāt šajā uzņēmumā, kādi ir tavi nākotnes mērķi.

  • Tas ir jāizstāsta aptuveni 30 sekunžu līdz 2 minūšu garumā. Izstrādā sakāmā struktūru un improvizē, atkarība no situācijas, lai neizklausītos pēc robota. Izmēģini šo frāzi, izstāstot to kādam draugam vai ģimenes loceklim, un vaicā pēc atsauksmēm.

kā izskatās cv

Veic savu mājas darbu

Sagatavojies intervijai. Tev varētu pajautāt, kādas problēmas ir bijušas tavā dzīvē un kā tu tās atrisināji, vai arī tev sniegs konkrētu situāciju un jautās, kā tu rīkotos. Intervētājs vēlēsies uzzināt, kā tu rīkosies, kad sastapsies ar sarežģījumiem konkrētajā darbā. Esi gatavs sniegt godīgas, detalizētas atbildes no savas pagātnes, pat ja dotā situācija ir tikai teorētiska. Piemēram: „es sazinātos ar klientu personīgi, balstoties uz manu pagātnes pieredzi citā situācijā, kurā klients bija ļoti priecīgs par telefona zvanu no kompānijas menedžera.” Tev ir jāstāsta stāsts, nevis jāizklāsta atsevišķi fakti.

Daži jautājumi, kurus tev varētu uzdot:

  • Apraksti situāciju, kad tev bija jāstrādā kopā ar kādu, kas tev nepatīk.
  • Pastāsti par situāciju, kad tu pieņēmi lēmumu, kurš tevi ietekmēja darbā.
  • Sniedz piemēru kaut kam inovatīvam, ko tu esi veicis, un kas radīja izmaiņas darba vietā.
  • Kā tu tiktu galā ar darbinieku, kurš visu laiku kavē?

Atrodi informāciju par uzņēmumu. Vienreiz izskatīt viņu mājas lapu nav variants. Atceries, ka tev ir daudz konkurentu. Varbūt tu nevari mainīt savas prasmes, taču tu vienmēr vari mainīt savu darba ētiku. Izdari labāk, nekā citi, izpētot uzņēmumu tik labi, cik vien iespējams.

  • Ja tā ir veikalu ķēde, aizej uz pāris šīs ķēdes veikaliem, novēro apmeklētājus un darbiniekus. Uzrunā darbiniekus – pajautā, kā ir strādāt šajā veikalā, cik ilgi šī vakance ir pieejama un ko tu varētu darīt, lai palielinātu iespēju, ka tevi pieņems darbā. Iepazīties ar uzņēmuma vēsturi. Kas to dibināja? Kur? Kas to vada pašlaik? Esi radošs!

Sagatavojies mentāli

Maini savu attieksmi. Ir atšķirība starp iešanu uz intervijām, domājot „man vajag darbu” un „esmu šeit, lai veiktu darbu, kuru nepieciešams veikt.” Kad tu lūkojies pēc darba iegūšanas, tu sagaidi, ka kāds tev kaut ko iedos, tāpēc tu koncentrējies uz iespaida atstāšanu. Jā, ir svarīgi atstāt labu iespaidu, bet vēl svarīgāk ir demonstrēt savu vēlmi un spēju palīdzēt. Viss, ko tu uzraksti un pasaki, jāatbilst tam „kā es varu palīdzēt biznesam.”

Atrodi pastāvīgu dzīvesvietu. Ja tu esi daudz reižu pārvācies, sagatavo tam labu iemeslu. Citādi tev būs jāizdomā labs iemesls, kāpēc tu vēlies palikt reģionā, kur ir šis darbs. Uzņēmums nevēlas uzņemt darbā kādu, kurš visu laiku maina atrašanās vietu.

  • Esi gatavs pamatot, kāpēc tu esi tur, kur pašlaik esi, cik ilgi tu plāno te palikt un kāpēc. Sniedz konkrētas atbildes. Jo vairāk detaļu, vārdu un specifisku faktu, jo labāk.
  • Atrodi darbu, kas ir piemertos tavās spējām un interesēm, nevis centies pielāgot sevi nepareizajam darbam.
  • Izveido sarakstu ar visām savām prasmēm. Nosaki, kurās sfērās šīs prasmes ir visvairāk noderīgas.
  • Uzzini visu par konkrēto darbu, lai tu zinātu, ka tas atbilst tavai personībai un algas prasībām. Tādā veidā tu iegūsi darbu, kura dēļ būs prieks celties katru rītu.

Izcel savas spējas un norādi, ka tu vēlies attīstīt tās. Neuztraucies, ja tavas spējas nav 100% atbilstošas darbam. Darba aprakstā, iespējams, ir minēts idealizēts kandidāts.

  • Radi pašpārliecinātu tēlu. Esi ar labām manierēm, pozitīvs, proaktīvs, un tajā pašā laikā relaksēts. Izrādi interesi par darbu un uzņēmumu.

sagatavojies mentāli

Saistošie vārdi: