Apetīte ir gan psiholoģiska, gan fiziska parādība. Dažreiz mēs ēdam, kad esam garlaikoti, stresā vai vienkārši tāpēc, ka ir „laiks” ēst, lai gan patiesībā neesam izsalkuši. Ir daudz dažādu svara zaudēšanas programmu un diētas tabletes, ko tirgo kā ēstgribas nomācošos līdzekļus, bet ir iespējams samazināt apetīti ar pareizu uzturu un fiziskām aktivitātēm.

Ēstgribas nomākšana

Ēdiet daudz šķiedrvielu. Šķiedrvielas ir viegli sagremojams kompless ogļhidrāts, kas ļauj justies paēdušam, uzņemot maz kaloriju. Šķiedrvielu ēdieni, piemēram, auzu pārslas, ir lieliski piemēroti diētām, jo ne tikai samazina apetīti, bet arī nodrošina pietiekami daudz enerģijas, regulējot insulīna un cukura līmeni asinīs.

  • Ja jūsu mērķis ir zaudēt svaru, tad iekļaujiet uzutrā daudz dārzeņu, pākšaugu un augļu ar augstu šķiedrvielu daudzumu.
  • Ēdiet auzu pārslas brokastīs un jūs iztiksiet līdz pusdienām bez uzkodām.

Dzeriet kafiju.Tā var paātrināt jūsu metabolismu un nomākt apetīti. Kafijas pupiņas ir pildītas ar kofeīnu un antioksidantiem, kurus viegli uzsūc organismā. Pozitīvs efekts sākas vienas stundas laikā pēc kafijas tases iedzeršanas.

Ēdiet tumšo šokolādi. Šokolādes mīļotāji – priecājaties! Jāizvēlas tumšā šokolāde, kas satur vismaz 70 procentus kakao, jo tā ir pietiekami rūgta, lai samazinātu jūsu apetīti.

  • Kakao satur stearīnskābi, kura palēnina gremošanu un ļauj just sāta sajūtu ilgāku laika periodu.

Uzņemiet vairāk olbaltumvielu un tauku. Diēta ar lielu olbaltumvielu un veselīgu tauku saturu rada stabilu un kontrolētu cukura līmeni asinīs. Tas arī ietekmēs turpmākos apetītes un vēlmju refleksus.

  • Diētas, kurām ir ļoti zems tauku saturs, dod pretēju efektu paredzamajam; tie palielina bada sajūtu. Tauki nav slikti mērenās devās.

Dzeriet ūdeni. Tā kā ķermenis galvenokārt sastāv no ūdens, tas vēlas to ikdienā. Neatkarīgi no tā, vai ūdens ir ēstgribu nomācošs līdzeklis, tā ir būtiska ķermeņa sastāvdaļa, un tajā nav kaloriju.

Ēstgribas regulēšana

Ēdiet brokastis katru rītu.Brokastis ir vissvarīgākā ēdienreize dienā. Pētījumi liecina, ka brokastu izlaišana rosina vēlmi ēst vairāk neveselīgu uzkodu pēcpusdienā.

  • Nakts ēšanas sindroms – veselības traucējums, kas saistīts ar ēšanu naktī un pamošanos naktī, lai ēstu, ir klīniski pierādīts kā slimība. Brokastu ēšana katru dienu samazina iespēju iegūt šo traucējumu.
  • Pētījumi arī liecina, ka brokastu izlaizšana var izraisīt svara pieaugumu, hipertensiju, insulīna rezistenci un paaugstinātu lipīdu līmeni.

Izvēlieties veselīgas uzkodas. Pēcpusdienas uzkodas nav nekas slikts, tikai pārliecinieties, ka tas ir auglis, dārzenis vai liesu proteīnu saturošs produkts, piemēram, vistas krūtiņa vai zivs. Šīs veselīgās uzkodas kontrolēs jūsu izsalkuma sajūtu līdz vakariņām un tām ir pievienota vērtība: vitamīni, minerāli, un citas labvēlīgas uzturvielas jūsu ķermenim.

  • Izvairieties no saldiem produktiem un dzērieniem, jo tie neapmierinās jūsu izsalkumu un visticamāk jūs turpināsiet našķoties visas dienas garumā.

Fiziskā ēstgribas kontrolēšana

Bieži sportojiet. Mēreni intensīvs treniņš palīdzēs nomākt apetīti, jo tajā tiks izmantoti tauki kā enerģijas avots, kamēr zemas intensitātes treniņi, piemēram, pastaigas, peldēšana un skriešana, palielinās bada sajūtu.

Paguliet. Ir vairāki pētījumi par gulēšanu un miega trūkumu un tā ietekmi uz ķermeni. Kopumā miega trūkums atstāj negatīvu ietekmi uz ķermeni un palielina badošanās hormonus, kas mums liek ēst cauri visai dienai.

Veiciet jogas vingrinājumus.Joga var samazināt jūsu apetīti. Jogas veikšanas intimitāte palīdz jums iepazīt savu ķermeni un līdz ar to arī padara jūs jūtīgāku pret sāta sajūtu.

Kontrolējiet emocionālo ēstgribu. Saprast atšķirību starp īstu ēstgribu un emocionālo ēstgribu ir grūti daudziem cilvēkiem. Īsta fiziskā ēstgriba nāk lēnām un to var mazināt ar gandrīz jebkādu ēdienu. Jūs vēlēsieties pārstāt ēst, kad vēders būs pilns un jūs nejutīsieties izsalcis. Savukārt emocionāla ēšana izraisa vēlmi pēc konkrētas pārtikas, izsalkums parādās pēkšņi un liek jums pārēsties. Pēc ēšanas bieži vien parādās vainas izjūta.