Dzejas rakstīšana ir saistīta ar to, kā tu novēro pasauli sev apkārt. Dzejolis var būt par jebkādu tēmu, sākot no mīlestības līdz zaudējumam, un līdz pat lauku idillei. Dzejas rakstīšana var šķist sarežģīta, īpaši, ja tev nešķiet, ka esi radošs vai ideju pārpilns. Ar pareizo iedvesmu un pieeju, tu vari uzrakstīt dzejoli, par kuru pašam būs prieks un būs vēlme to parādīt arī draugiem.

Dzejoļa uzsākšana

  • Trenējies rakstīt. Dzejolis var sākties vien ar vienu rindiņu vai divām, kas šķietami nākušas no nekurienes, vai arī ar ideju, kas radusies tev iztēlē. Tu vari rast iedvesmu rakstīšanai, veicot rakstīšanas treniņu, un izmantojot pasauli sev apkārt. Tiklīdz tev būs iedvesma, tu spēsi to ietvert dzejas formā.
  • Piemēram, izmēģini brīvrakstīšanu. Tu varēsi izmantot rindiņas no tā, ko būsi uzrakstījis, lai tālāk virzītu savu iedvesmu.
  • Izmēģini prāta vētras tehnikas, piemēram, veidot domu karti.
  • Iedvesmojies no apkārtnes un apkārtējiem cilvēkiem. Tu vari iedvesmoties arī no īsas pastaigas. Novēro cilvēkus, kas sēž uz parka soliņiem. Izmanto savus novērojumus kā iedvesmu dzejai.
  • Tu vari izmēģināt rakstīt dzejoli par cilvēku, kas ir tev svarīgs, piemēram, par māti vai labāko draugu. Izmanto šo cilvēku kā iedvesmu, aprakstot tā īpašības.
  • Izvēlies specifisku tēmu vai ideju. Tu vari uzsākt savu dzejoli, koncentrējoties uz specifisku tēmu vai ideju, kuru tu uzskati par interesantu. Konkrētas tēmas izvēle var sniegt tavam dzejolim skaidru mērķi. Tas arī palīdzēs tev konkrētāk saprast, kādus attēlus un aprakstus tev iekļaut dzejolī.
  • Piemēram, tu vēlies rakstīt par tēmu „mīlestība un draudzība”. Tu visticamāk iedomāsies par specifiskiem momentiem savā dzīvē, kad esi izjutis mīlestību un draudzību, kā arī kā tu raksturotu mīlestību un draudzību, vai savas attiecības ar citiem.
  • Centies būt konkrēts, kad izvēlies tēmu vai ideju, jo tas palīdzēs radīt dzejoli skaidrāku. Piemēram, tā vietā lai rakstīt par tēmu „zaudējums”, tu varētu izvēlēties konkrētāku tēmu kā „labākā drauga zaudējums”.
  • Izvēlies dzejas formu. Iedarbini savu radošumu, izvēloties savas dzejas formu. Ir daudz iespēju, no kā tu vari izvēlēties – tā var būt brīvā dzeja, balāde, haiku, sonets… Ja vēlies izvēlēties vienkāršāk izmantojamu formu, tad izvēlies brīvo dzeju, vai arī izvēlies sarežģītāku, izaicinošāku formu kā sonetu. Izvēlies vienu dzejas formu un pieturies pie šīs struktūras, lai tavs dzejolis būtu kā viens veselums.
  • Lasi citu dzeju kā piemēru. Lai labāk izprastu, kā raksta dzejnieki, tev ir jālasa daudz dzejas. Tu varētu lasīt dzeju, kas ir sarakstīta tādā formā, kā tu vēlies rakstīt, vai arī par tēmām un idejām, kas tevi iedvesmo. Tu varētu arī izvēlēties lasīt dzeju, kas tiek uzskatīta par klasiku, lai labāk izprastu pašu dzejas žanru.

Dzejoļa rakstīšana

  • Izvēlies konkrētus aprakstus. Izvairies no abstraktiem aprakstiem un tā vietā konkrēti, detalizēti apraksti cilvēkus, vietas un lietas savā dzejā. Tev vienmēr jācenšas aprakstīt kaut ko, izmantojot piecas maņas: oža, garša, tauste, redze, dzirde. Detalizētu aprakstu izmantošana ļauj tavam lasītājam iedziļināties tavas dzejas pasaulē un labāk iztēloties tās tēlus.
  • Piemēram, tā vietā, lai aprakstītu sajūtas vai attēlu ar abstraktiem apzīmējumiem, izvēlies konkrētus vārdus. Tā vietā, lai rakstītu „es jutos laimīgs”, tu varētu izmantot konkrētāku aprakstu kā „mans smaids izgaismoja istabu kā saules gaisma”.
  • Izmanto mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus. Tie ir – metaforas, personifikācija, epiteti… Šie līdzekļi piedod dziļumu tavai dzejai. Tas liks tavam dzejolim izcelties un lasītājam būs vieglāk iztēloties dzejā aprakstīto pasauli. Centies variēt ar šo izteiksmes līdzekļu veidiem.
  • Raksti, domājot par to, kā tas skanēs. Dzeja ir domāta lasīšanai skaļi un tev ir jāraksta dzejolis, domājot par to, kā tas izklausīsies. Rakstot, paturot to prātā, ļaus tev spēlēties ar dzejoļa struktūru un vārdu izvēli. Ievēro, kā katra rindiņa saplūst ar nākamo un kā vārdu izvietojums veido noteiktu skaņu un ritmu.
  • Izvairies no klišejām. Tavs dzejolis būs daudz spēcīgāks, ja tu izvairīsies no klišejām, kas ir frāzes, kas kļuvušas tik plaši pazīstamas, ka ir zaudējušas savu nozīmi. Izvēlies radošus aprakstus, lai tavs lasītājs būtu pārsteigts un ieintriģēts. Ja tev šķiet, ka kāda frāze būs pārāk pazīstama tavam lasītājam, aizvieto to ar unikālāku frāzi.

kā sacerēt dzejoli

Dzejoļa uzlabošana

  • Izlasi dzejoli balsī. Tiklīdz tu būsi pabeidzis dzejoļa uzmetumu, izlasi to skaļi. Pievērs uzmanību tam, kā skan vārdi, un kā katra rindiņa saplūst kopējā tekstā. Turi pildspalvu pa rokai, lai tu varētu atzīmēt vārdus un rindiņas, kas izklausās neveikli vai neiederīgi.
  • Tu varētu izlasīt dzejoli priekšā citiem – ģimenei, draugiem. Palūdz viņiem viedokli, un pavēro, vai viņi šķiet apjukuši par kādām frāzēm vai rindiņām.
  • Paprasi viedokļus no citiem. Tu varētu pievienoties dzejas rakstītāju grupai, kur tu satiktos ar citiem dzejniekiem un apmainītos ar idejām un viedokļiem. Vai arī tu varētu doties uz dzejas rakstīšanas nodarbībām, kur tu strādātu ar skolotāju un citiem jauniem dzejniekiem.
  • Rediģē savu dzejoli. Tiklīdz tu būsi saņēmis atsauksmes par savu dzejoli, tev tas ir jāuzlabo līdz labākajai iespējamai versijai. Izmanto citu atsauksmes, lai izņemtu rindiņas, kuras ir šķietami neveiklas. Raugies, lai katra rindiņa dzejolī pieturētos pie kopējās tēmas un mērķa.
  • Skaties, lai dzejolī nebūtu kādas klišejas. Tāpat pārbaudi gramatikas kļūdas.