Lieliski! Tavs operu mīlošais draugs izdomāja, ka būtu ļoti jauki paņemt tevi līdzi uz nākamo gaidāmo operas izrādi. Tu ar bailēm gaidi šo vakaru. Lai arī var būt grūti noslēpt šausmas, ko izjūti, domājot par gājienu uz operu, saņemies! Tev ir iespēja iepriecināt draugu un pašam labi pavadīt laiku. Sevišķi labi, ja gājiens ieplānots kopā ar otru pusīti.

  1. Sagatavojies laicīgi. Paņem līdzi dažas lietas, ar ko būt aizņemtam izrādes laikā. Tas var būt lielisks veids, kā tikt ar to galā. Te būs daži ieteikumi:
  • Paņem mazas ledenes vai košļājamās gumijas, lai vari klusām sūkāt vai košļāt. Kaut kam saldam esot mutē, ir vieglāk tikt galā ar nepatīkamām situācijām. Tikai pārliecinies, ka viņas nav iepakojumos, lai izrādes laikā nav skaļi jātin ārā no čaukstošiem papīriņiem!
  • Parūpējies, lai tev ir līdzi salvetes vai kabatlakatiņi, ar ko aizturēt šķavas vai klepu. Izrādes laikā šīs skaņas ir ļoti skaļas, un visi skatīsies uz tevi, ja laikus nepaspēsi apslāpēt tās.
  • Paslēp somā mazu piezīmju blociņu un pildspalvu. Iespējams vari pierakstītkādas savas domas, lai laiks ātrāk paietu. Varbūt tev patīk skicēt, tad vari zīmēt auditorijas dalībniekus vai skatuves māksliniekus.
  • Pirms lielā vakara pajautā, kādā valodā būs opera. Vari paņemt līdzi mini vārdnīcu attiecīgajā valodā un spēlēt spēli “Uzzini vārda nozīmi”. Tas var palīdzēt tām dažām stundām paiet ātrāk.
  • Ielavies iekšā ar MP3 pleijeri. Dabū tumšas krāsas austiņas, lai tās būtu grūtāk pamanīt. Jāsaka gan, ka, ja tavs draugs to pamanīs, tu visticamāk kritīsi nežēlastībā.
  1. Saģērbies skaisti vai eleganti. No gaišās puses, opera tev dod lielisku iespēju tā sapucēties, lai izskatītos kā savā labākajā dienā. Lepni iznes savu vakara tērpu starpbrīžos, un izskaties tik graciozi un erudīti, cik vien spēj!
  1. Pamēģini ievērot kostīmus. Kostīmi operās bieži vien ir neticami pārpilni ar krāsām un aksesuāriem. Kādu laiku pavēro tos un novērtē, cik brīnišķīgi tie ir veidoti, it sevišķi, no kādiem audumiem tie šūti. Paskaties, cik reālistiski tie izskatās, un varbūt vari no kādiem īpaši krāšņiem tērpiem smelties idejas pats savai garderobei.
  • Līdzīgi tu vari darīt arī ar dekorācijām. Padomā, kāds darbs ir ieguldīts, lai izveidotu spēles lauku un kādi radoši paņēmieni izmantoti, lai izrādes laika dekorācijas pārvietotu un padarītu tās efektīvas. Padomā par komponistu. Var būt aizraujoši, iztēloties, ko viņš vai viņa ir domājis, kad sacerējis šo mūziku. Programmiņa varētu dot kādus mājienus, un, iespējams, uzbūvēt visu ainu, ko komponists tajā laikā domājis, vai tās bijušas kādas personiskas lietas, kuras palīdzējušas radīt šo stāstu, un kādu morāli vai mācību viņš gribējis nodot nakamajām paaudzēm.
  1. Izdomā, kurš no māksliniekiem varētu būt labs arī citās lomās, kur nav jādzied. Operas māksla prasa vienlīdz izcilas aktiermākslas un dziedāšanas spējas, kuras jāmāk prasmīgi savienot, it sevišķi komēdijās. Pamēģini ieraudzīt kādu dziedātāju, kurš varētu pāriet tikai uz aktiermakslu, ja kāda iemesla dēļ būtu japamet dziedāšana.
  1. Atslēdzies. Nodarbojies ar garīgo vingrošanu, ieejot pats savā prātā. Ja tev patīk meditēt, tad šī ir lieliska iespēja to darīt savā sēdvietā. Šī ir iespēja padomāt par lietām, uz kurām pēdējā laikā nav bijis iespējas fokusēties: dāvanu sarakstu draugiem un ģimenei, risinājumiem sarežģītām darba problēmām un, vai vajadzētu nopirkt to lielisko lietu, ko pa ceļam ieraudzīji veikala skatlogā. Vai, ja tā labāk gribi, nedomāt par pilnīgi neko, izmantot šo laiku pilnīgai prāta relaksācijai. Tev nav jāsaprot, kas notiek tavā priekšā, nav ne ar vienu jārunā, nav priekšā majās nepadarīti darbi, tāpēc maksimāli izmanto šo iespēju. Tieši tā, baudi un atslābinies!
  • Paliec atslābinājies un mierīgs. Izskatīsies, ka tu izbaudi priekšnesumu, kaut gan patiesībā domāsi par citām lietām (vei nedomāsi ne par ko).
  • Izvairies no galvas noduršanas. Tas izskatīsies slikti, sliktāk nekā tad, ja tu siekalotos, tādējādi pazaudējot uzticamību sava drauga acīs.
  1. Mēģini iejusties! Atver programmiņu un izlasi, par ko īsti opera ir. Tev tā varētu likties intriģējoša. Tevi varētu pārņemt vēlme redzēt, kā viņi pieskaņo stāstu mūzikai. Ja ne tā, tad tev vismaz būs vieglāk sekot līdzi izrādei, ja zināsi, par ko ir stāsts, beigu beigās tu uzvedumu varētu pat izbaudīt.
  • Ja uzvedumam programmiņas nav, tad pirms operas apmeklējuma vari izlasīt par to internetā vai ātri sameklēt informāciju telefonā pirms iešanas iekšā zālē.
  • Pajautā savam draugam par stāstu, kas slēpjas aiz operas. Pajautā, kas tieši operā ir tāds, kas viņu fascinē, un uzveduma laikā mēģini tās lietas saskatīt. Iespējams, ka kļūsi tik ieinteresēts, ka turpmāk uz operu skatīsies ar citām acīm.
  • Paturi prātā, ka operdziedātāji trenējas daudzus gadus, un tikai labākie savā jomā tiek uz skatuves. Dari visu, kas ir tavos spēkos, lai sajustu kopējo atmosfēru un novērtē meistarību, kas tiek parādīta uz skatuves.
  1. Pievērs uzmanību! Puse no operas baudīšanas ir vērošana, kā dziedātājs komunicē ar auditoriju. Šajās izrādēs nav puisis, kurš uzslāj uz skatuves un saka: “Jā, man patīk šī meitene!” , un norāda uz meiteni, kura noteikti ir galvenā varone. Tu redzi, kā viņš iedarbojas uz viņu, kā mēģina pievērst meitenes uzmanību vai stāv un cer, ka tiks pamanīts. Pat, ja nesaproti valodu, intuitīvi var saprast, kas notiek varoņu starpā. Otrajā “La Traviata” cēlienā, piemēram, puisis un meitene ir kopā, laimīgi iemīlējušies. Kaut gan, kad puisis tiek izsaukts prom no istabas, viņa tēvs ienāk un saka meitenei, ka viņa ir pārāk zemas kārtas, ka sabojās ģimenes vārdu, ja apprecēs viņa dēlu, un, lai vispār labāk uzreiz iet prom. Viņa turpina rakstīt vēstuli savam mīļotajam un, acīmredzami, ir sāpināta par notiekošo. Ironiski, kad viņa dodas projām, tēvam pietiek bezkaunības, lai paliktu un mierinātu dēlu, kurš pārdzīvo par šo nelaimi.
  1. Izdomā aizbildinājumus, ja priekšnesums ir ārkārtīgi garš. Ej uz tualeti, uz īsu brīdi atvelc elpu, mazliet pastaigā apkārt, ja gribi nožāvāties, ej darīt to foajē, paskaties, kādi mākslas darbi karājas pie sienām, mazliet izstaipies un tikai tad ej atpakaļ zālē.
  1. Vēlāk atrodi pieklājīgu veidu, kā izvairīties no dziļas sarunas par redzēto operu un noslēpt savu nepatiku pret to. Dažas no atbildēm, ko tu varētu sniegt uz jautājumu, kā tev patika redzētais:
  • Opera bija jautra, tikai man bija grūti to saprast. Itāļu valoda nav mana stiprā puse.
  • Savā ziņā tā bija interesanta. Domāju, ka varētu pie tās pierast.
  • Vau! Kāds prāta mežģis!
  • Izcili! Saki, tev gribas ēst? Es varētu veselu zirgu apēst!

Sagatavojies izbaudīt to! Ja uzmanīgi skatīsies, var atklāties, ka patiesībā tev opera patīk!